![]() |
| De Guarani van Laranjeira Ñanderu houden zich schuil onder tentdoeken langs een drukke verkeersweg. © CIMI |
Een groep van 130 Guarani-Kaiowá Indianen in Brazilië zijn deze week verjaagd van hun land. Ze houden zich nu schuil onder tentdoeken, zonder eten en drinken, langs een drukke verkeersweg.
Nadat ze verjaagd waren hebben onbekenden hun dorp in brand gestoken, waarbij ze al hun bezittingen verloren. Survival heeft geprotesteerd bij de Braziliaanse autoriteiten.
De gemeenschap die bekend staat als de Laranjeira Ñanderu, was in de jaren 60 van de vorige eeuw verjaagd van haar voorouderlijke grond door veeboeren die sindsdien het land bezet houden. De laatsten hebben zich verzekerd van een gerechtelijk bevel om de Guarani te laten verwijderen door de politie. De Guarani waren in december 2007 teruggekeerd naar een deel van hun land na jaren te hebben geleefd in een overbevolkt reservaat. Een stamoudste verklaarde: ‘Ik ben hier geboren. Dit is ons land. We kunnen nergens anders heen.’
De uitzettingen vonden plaats in de week dat de met prijzen bekroonde film ‘Birdwatchers’ voor het eerste werd vertoond in het Verenigd Koninkrijk. In deze film spelen Guarani acteurs voor het eerst in een hoofdrol, en hoewel het een gedramatiseerd stuk betreft geeft het een accuraat beeld van de wanhopige situatie waarin de stam tegenwoordig verkeert.
Toen de film vorig jaar voor het eerst vertoond werd in Venetië verklaarde Eliane Juca da Silva , een van de Guarani acteurs: ‘Ik moet huilen als ik bedenk hoeveel kinderen er sterven… We willen alleen maar de kans krijgen om te overleven… Het enige dat we willen is wat land om te bewerken en om op te jagen.’
In de afgelopen twintig jaar hebben meer dan 500 Guarani zelfmoord gepleegd (de jongste was net negen jaar oud) omdat ze geen toekomst zien zonder land. De meeste leven in overbevolkte reservaten waar geweld, alcoholisme en ondervoeding wijdverbreid zijn.
Het Openbaar Ministerie verplichtte in 2007 de regering om alle traditionele Guarani gebieden op te meten en af te bakenen, maar dit project is voortijdig beëindigd door de bittere tegenstand van boeren en veehouders die gesteund worden door de plaatselijke overheid.
De hoogste vertegenwoordiger van de VN voor inheemse volken publiceerde vorige maand een bijzonder kritisch rapport over Brazilië. Hierin werd in het bijzonder aandacht geschonken aan het slepende conflict over de Guarani gebieden waar ‘inheemse volken bijzonder te lijden hebben doordat ze nauwelijks toegang hebben tot hun traditionele grondgebied’.
Survival International heeft samen met Marco Bechis (de regisseur van ‘Birdwatchers’) het Guarani Survival Fonds opgericht om de Guarani te steunen. Alle donaties worden aangewend om te Indianen te helpen bij de verdediging van hun rechten, hun landen en hun toekomst.
De directeur van Survival, Stephen Corry, stelde vandaag: ‘Het is ontzettend ironisch dat in de week dat Birdwatchers in Groot-Brittannië in première gaat, de Guarani Indianen opnieuw verjaagd worden van hun land en aan hun lot worden overgelaten aan de kant van de snelweg’.
Kom in actie. Help de Guarani
Om simpelweg te kunnen overleven moeten de Guarani hun land terugkrijgen. Help hen het recht op hun land vast te leggen.
Een brief sturen naar politici en overheden is een eenvoudige en doeltreffende manier om uw zorg uit te spreken en veranderingen te bewerkstelligen.
- Schrijf een brief naar de regering van Brazilië – download voorbeeldbrief.
- Schrijf een brief naar de ambassade van Brazilië in Den Haag.
- Neem contact op met de Tweede Kamer en/of het Europees Parlement.
Met een donatie steunt u Survival bij het voeren van publicitaire of juridische steuncampagnes ten behoeve van inheemse volksstammen in nood.
- Steun onze campagne voor de Guarani (en onze andere campagnes).
- Wilt u meer doen? Kom in actie voor Survival International.





