![]() |
| Ongecontacteerde inheemsen markeren paden in het noorden van Peru met gekruiste speren om buitenstaanders buiten te houden. © Marek Wolodzko/AIDESEP |
De Brits-Franse oliemaatschappij Perenco heeft bekendgemaakt dat ze van plan is om een oliepijpleiding aan te leggen midden in het land van geïsoleerd levende volksstammen in het regenwoud van de Amazone.
De pijplijn moet zo’n drie honderd miljoen ton olie gaan vervoeren vanuit het hart van het Amazonegebied in het noorden van Peru. Het bedrijf maakt in haar rapport over mogelijke sociale en milieueffecten van de pijplijn geen gewag van de stammen, terwijl hun bevolking flink kan worden uitgedund door contact met de arbeiders van Perenco.
“Door niet te vermelden dat ze werken op het land van geïsoleerd levende inheemse volksstammen doen ze precies wat de Britten in Australië hebben gedaan: het onzichtbaar maken van de inheemse bevolking zodat ze zich het land kunnen toeëigenen”, zegt de directeur van Survival, Stephen Corry.
Het rapport van Perenco werd onlangs op de website gezet van het Peruaanse ministerie van Energie. Er wordt nagelaten te vermelden dat de pijplijn dwars door een gepland reservaat voor ongecontacteerde volksstammen loopt.
Het ministerie heeft hierop gereageerd door het rapport van Perenco niet goed te keuren. Het bedrijf is gevraagd om een ‘antropologisch contingentieplan’ op te stellen, ervan uitgaand dat er ‘mogelijk’ ongecontacteerde volksstammen in het gebied leven.
De pijplijn wordt 207 km lang en wordt aangesloten op een andere pijplijn die de olie helemaal naar de kust van Peru gaat vervoeren. Volgens het rapport van Perenco heeft de pijplijn invloed op 500 meter bos aan weerszijden van de buizen.
Hoge Peruaanse functionarissen hopen dat de pijplijn zal bijdragen aan het hervormen van de Peruaanse economie. Survival International en vele andere organisaties oefenen druk uit op de Peruaanse regering om geen toestemming te geven voor de aanleg van de pijplijn.
Volgens het rapport verwacht Perenco in 2013 met de olieproductie te starten. Het bedrijf, onder voorzitterschap van de aan de universiteit van Oxford afgestudeerde François Perrodo, heeft de aanwezigheid van ongecontacteerde inheemsen in dit gebied ontkend. En dat terwijl het bedrijf dat hier voorheen werkte heeft erkend dat contact met hen ‘zeer goed mogelijk’ was.
Kom in actie. Help de geïsoleerd levende stammen in Peru
Een brief sturen naar politici en overheden is een eenvoudige en doeltreffende manier om uw zorg uit te spreken en veranderingen te bewerkstelligen.
- Schrijf een brief naar de regering van Peru – download voorbeeldbrief.
- Schrijf een brief naar de ambassade van Peru in Den Haag.
- Neem contact op met de Tweede Kamer en/of het Europees Parlement.
Met een donatie steunt u Survival bij het voeren van publicitaire of juridische steuncampagnes ten behoeve van inheemse volksstammen in nood.
- Steun onze campagne voor de geïsoleerd levende stammen in Peru (en onze andere campagnes).
- Wilt u meer doen? Kom in actie voor Survival International.





