Inheems visvangstritueel erkend als cultureel erfgoed in Brazilië 4 juni 2010

Enawene Nawe mannen bereiden vis.
Enawene Nawe mannen bereiden vis.
© Fiona Watson/Survival

Het Yãkwa ritueel van de Enawene Nawe wordt officieel door het Braziliaanse Ministerie van Cultuur erkend als deel van het nationale historische en culturele erfgoed.

Yãkwa duurt vier maanden en is het langst durende inheemse ritueel in het Braziliaanse Amazonegebied. De Enawene Nawe bouwen ingewikkelde houten dammen in de zijrivieren van de Juruena rivier om zo grote hoeveelheden vis te vangen. Ze slaan hun kamp op in het bos, roken de vis die ze gevangen hebben in speciaal daarvoor geconstrueerde rookhuizen en vervoeren ze dan per kano naar hun dorp.

Wanneer de mannen en jongens terugkeren van de viskampen wordt het voedsel tijdens uitgebreide ceremonieën ritueel uitgewisseld met de wereld van de geesten.

Twee NGO’s – OPAN (Inheemse Amazone Campagne) en ‘Video in the Villages’ – legden het ritueel vast op een film die binnenkort wordt uitgebracht.

De officiele erkenning van de Yãkwa komt op een kritiek moment – het ritueel wordt bedreigd doordat de vis in de Juruena rivier op het punt staat te verdwijnen.

Vorig jaar kon het ritueel voor het eerst niet op de gebruikelijke manier worden uitgevoerd omdat de vis was verdwenen. Dit is vermoedelijk het gevolg van een verandering in het patroon van de regenval, en een uitvloeisel van de bouw van een reeks hydro-elektrische dammen in de Juruena rivier.

Omdat ze geen vlees eten is vis een onmisbaar deel van het dagelijks voedsel van de Enawene Nawe. Onder druk van de Indianen, die een rampzalig voedseltekort voorzagen, dwong de regering vorig jaar het bedrijf dat de dam bouwt om 3000 kilo kweekvis te kopen voor de stam.

Een tekort aan vis betekende ook dat het onmisbare ritueel van de uitwisseling van de vis met de geesten niet uitgevoerd kon worden. Dit zorgde voor veel onrust in de gemeenschap.

Juliana de Almeida van OPAN die nauw samenwerkt met de Enawene Nawe vertelde het volgende: “De inheemsen gaan uit vissen en komen dan terug om te klagen dat er geen vis is en dat het water erg vuil is.”

De bouw van de dammen in de Juruena rivier veroorzaakt onenigheid tussen de inheemse bevolking, de bouwmaatschappijen en de regering van de deelstaat Mato Grosso.

In oktober 2008 werd het bouwterrein van een van de dammen door 120 Enawene Nawe bezet waardoor de bouw kwam stil te liggen.

 

nieuwsbericht delen

Email
 

Kom in actie. Help de Enawene Nawe

Een brief sturen naar politici en overheden is een eenvoudige en doeltreffende manier om uw zorg uit te spreken en veranderingen te bewerkstelligen.

Met een donatie steunt u Survival bij het voeren van publicitaire of juridische steuncampagnes ten behoeve van inheemse volksstammen in nood.

 

Blijf op de hoogte

Ontvang elke maand per e-mail het laatste nieuws over inheemse volksstammen:

Meld u aan voor onze nieuws feed:

Nieuws feed
 

of volg ons online:

Nieuwsarchief