US : remote_ip:209.200.185.89 cookies[:remote_ip]: http_client_ip:
 

Inheemse leider uit scherpe kritiek op Frans oliebedrijf 21 juni 2010

Leider AIDESEP veroordeelt Perenco voor het ontkennen van het bestaan van geïsoleerd levende stammen.
Leider AIDESEP veroordeelt Perenco voor het ontkennen van het bestaan van geïsoleerd levende stammen.
© Survival

Bijna onmiddellijk na zijn terugkeer naar Peru heeft Alberto Pizango het Brits-Franse oliebedrijf Perenco scherp bekritiseerd. Pizango, die aan het hoofd staat van AIDESEP, de landelijke organisatie voor de inheemse bevolking in het Amazonegebied, moest 11 maanden geleden in Nicaragua politiek asiel aanvragen.

Het oliebedrijf dat van plan is om een pijplijn aan te leggen in het afgelegen deel van het Peruaanse Amazonegebied, om naar schatting 300 miljoen vaten ruwe olie te kunnen exploiteren, ontkent het bestaan van geïsoleerd levende volksstammen in dit gebied.

In een brief aan het Peruaanse Departement voor Inheemse Zaken, INDEPA, schrijft Pizango dat onafhankelijk antropologisch onderzoek heeft aangetoond dat de stammen bestaan en dat dit onder meer wordt erkend door de locale overheid, een vooraanstaand onderzoeksinstituut en door Barrett Resources, een bedrijf dat in de regio werkzaam was voor Perenco. In de brief staat ook dat de locale overheid houtkappers uit dit gebied heeft geweerd uit voorzorg voor de eventuele gevolgen voor de geïsoleerd levende stammen.

De brief van Pizango, die dateert van 3 juni jl., eindigt met het dringende verzoek aan INDEPA om Perenco uit de regio te weren – een doel dat ook door Survival International wordt nagestreefd. “Elke vorm van oliewinning brengt de overlevingskansen van de volksstammen in gevaar”, staat in de brief te lezen.

Perenco heeft onlangs bekend gemaakt dat het met een helikopter meer dan 50.000 ton materiaal naar het gebied heeft gebracht, wat gelijk staat aan zeven Eiffeltorens. Het bedrijf ontkent het bestaan van de volksstammen, hoewel het in een rampenplan dat eerder dit jaar aan de Peruaanse minister van Energie is gepresenteerd, zijn werknemers adviseert om zodra ze in contact komen met de stammen, deze in bepaalde gevallen af te schrikken en te verjagen.

Eind mei keerde Pizango terug naar Peru na een verblijf van 11 maanden in Nicaragua, waar hij politiek asiel had gezocht nadat hij was beschuldigd van betrokkenheid bij het gewelddadige conflict dat plaatsvond in het Peruaanse Amazonegebied op 5 juni 2009. Meteen na zijn terugkomst werd hij gearresteerd, maar de volgende dag werd hij op borgtocht vrijgelaten.

De directeur van Survival International, Stephen Corry, verklaarde vandaag: “Het feit dat de heer Pizango meteen na zijn langverwachte terugkomst naar Peru Perenco onder druk zet, geeft aan hoe urgent de kwestie is.”

 

nieuwsbericht delen

Email
 

Kom in actie. Help de geïsoleerd levende stammen in Peru

Een brief sturen naar politici en overheden is een eenvoudige en doeltreffende manier om uw zorg uit te spreken en veranderingen te bewerkstelligen.

Met een donatie steunt u Survival bij het voeren van publicitaire of juridische steuncampagnes ten behoeve van inheemse volksstammen in nood.

 

Blijf op de hoogte »

Ontvang elke maand per e-mail het laatste nieuws over inheemse volksstammen:

Meld u aan voor onze nieuws feed:

Nieuws feed
 

of volg ons online:

Nieuwsarchief »